Performansa Göre Gom Player


Arkadaşlar bildiğiniz gibi Gom Player da diğer Windows altında çalışan programlar gibi bilgisayarınızın donanımsal performansına eşdeğer biçimde çalışır. Yani özellikleri iyi bir bilgisayarınız varsa videoları izlerken daha kaliteli görüntü alır, daha hızlı filmleri sardırırsınız. Eğer işlemciniz veya raminiz zayıf yapıdaysa bu sizin için biraz daha uzun sürer bazen de çok sıkıcı bir hal alır.

Performans yapısına göre Gom Player kullanıcıya kurulum yapılırken 2 seçenek sunar :

-Düşük performanslı PC ler için
-Yüksek kaliteli verim almak isteyenler için

Eğer düşük performanslı bir PC niz varsa ( bunun kastı günümüz olarak düşünürsek Pentium 4 3.00 Ghz işlemciden ve AMD Athlon 64 3000 2.0 Ghz den düşük bir işlemci)
Yüksek kaliteli olan seçeneği seçmeniz halinde piksel boyutu küçük olan bir videoyu oynattığınızda belki herhangi bir fark göremeyebilirsiniz.

Fakat 720p kalitesinde bir HD video oynattığınızda bu kalitenin size anti performans olarak döndüğünü göreceksiniz.
Bu nedenle biz GOM Kullanıcılarına yüklemelerini yaparken PC performanslarına göre kendilerine uygun seçeneği seçmeleri taraftarıyız.

Teknik dille

Bunu biraz daha teknik olarak açıklamaya çalışalım.

Overlay Mixer ve VMRD9 (Directx 9) video out çıkışları bilgisayarınızda siz bir video açtığınızda bu çıkışlar üzerinden video size sunulur.
Siz düşük performans ayarını seçtiğinizde Overlay Mixer devreye girer ve videolar bu kanal üzerinden gösterilir.
Siz yüksek performansı seçtiğinizde ise VMRD9 kanalı devreye girer. Daha kaliteli bir görünüm sağlarsınız fakat performansdan ödün vermiş olursunuz.

Ayrıca bu son dönemde 2.1.8 versiyonundan itibaren Gom Player’da Output tipi var ; Enhanced Video Renderer. Bunu da denemenizi tavsiye ederim. Düşük performanslı PC ler için hem kalite hem de performans sağlayabilecek ikisinin arasında bir çıkış türü.


18 Comments on “Performansa Göre Gom Player

 1. 1.70 celeron
  128 mb ram gibi düşük Düşük performanslı bir pcm var
  bu pc de 720 pixel m-hd mkv dosyalarını sorunsuz oynatmanın bir yolu var mıdır?
  Yardım ederseniz çok sevinrim…

 2. 🙂 2 GB DDR Ram li PC m var ve ben bazen 720P kaliteli filmlerde sorun yaşıyorum. sizin böyle bir sorun yaşamanız çok normal. imkansız hiçbirşey yapamazsınız. sisteminizi yenilemeniz gerekir…

 3. hemen kestirip atmayın
  dün akşam
  prefences –> filter –> disable filters –> enable
  quick play mode (disable internal video filter) secenegini aktif ettim 880 pixel mkv dosyası takılmadan oynattt ama seste biraz kayma vardı
  bi desesteki kayma sorununu çözebilirsem tamamdır
  ama nasıl???

 4. Ben daha önce pentium 3 500 mhz li bir pc de 720p li filmi denedim. çalışıyor ancak takılıyordu sinir stres yapıyordu. her türlü filtre ve output seçeneğini denedim. verim alamadım. siz alabilmişseniz ne mutlu. seste takılma alıyorsanız eğer http://www.gomplayer.org/daha-kaliteli-ses-icin/ şu linke bi gözatın isterseniz.

 5. bende p4 3.00 2gb ram HD 4650 512 gddr3 bilgisayar var. Hangisini seçmeliyim? Bazen çözünürlüğü yüksek olanlarda full ekran izlemeye çalıştığımda bilgisayar donup “send report/don’t send report” diye bir pencere çıkıyor bunun nedeni nedir?

 6. üzgünüm. 1.7 celeron belki tamam olabilir ama ram çok düşük. Bu nedenle 720p yi oynatmak mümkün görünmüyor.

 7. gom playeri daha once kulandim cok memnun kaldim bir daha kulanmak istiyorum guzel program

 8. Sevgili yetkililer.Önce Herşey için teşekkür ediyoruz.İlim ile uğraşan ve insanlara yararlı olanlar Allah katında da makbul kişilerdir.Gom Player ile bir çok işlemleri yapıyor.Benim sormak istediğim MP3 veya MP4 yazıcımdan liste halinde çıktı alabilirmiyim.Teşekkür ederim.

 9. 2x Radedon HD 5970 CrossFire, Intel Core i7 980X Extreme, 6 GB Corsair Dominator 2000 MHz bir PC ye sahibim ama 720p/1080p dizi ve filmlerde yavaşlama oluyor. Çözemedim yardım lütfen 🙁

 10. BENDE AMD TURİON 64X2 İŞLEMCİ 1.60 GHZ 1 GB RAM VE 256 EKRAN KARTI VAR HANGİSİNİ SEÇMELİYİM ? DÜŞÜK OLANI MI YOKSA YÜKSEK OLANI MI?

 11. windows 7 ise işletim sisteminiz, düşük olanı tercih edin. eğer xp kullanıyorsanız normal kullanabilirsiniz.

 12. BENİM BİLGİSAYARIN SİSTEMİ YENİ AMA BEN DOM PLAYER I KURARKEN NORMAL PERFORMANS SEÇMİŞTİM ŞİMDİ SİLİP TEKRAR MI KURMAM GEREK?

 13. gom da film izlerken (DVD film) dil değişikliği yapabiliyor muyuz.

 14. 64mb lik bir ekran kartim var. Amd Athlon 1.40 ghz islemcim var. 512 mb ram e sahibim. 720p filmlerde yavaslama sorunu yasiyorum. Nasil duzeltebilirim bunu.?