Altyazı Programı – İndir

Altyazı Programı -İndir  : Subtitle Workshop ile altyazılar hazırlayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda orijinal sitesinden Subtitle Workshop 6.0b released sürümünü indirebilirsiniz.

1. Dosya / Yeni altyazı sekmesinden yeni bir altyazı dosyası oluşturun.
2. Oluşan tek satırlık altyazımızın ilk satırının üstüne tıklayıp Düzenle / Zamanlama / Gecikme ayarla ya tıklayın.
3. Gelen pencerede 00:00:00,000 olan hücreyi 00:20:00,000 olarak değiştirip altındaki seçeneklerden Seçilen altyazılar için’i seçip Uygula deyin. Burada yapmak istediğimiz şey satırları sekronlarken birbirleri üzerine gelip görünmeme sorununu ortadan kaldırmak.
4. Şimdi başlayabiliriz… Videomuzu da yükledikten sonra duyduğumuz konuşmaları yazıyoruz. Yeni satır oluşturmak içinse Insert (INS) tuşuna basmamız yeterli. Videoyu CTRL+Boşluk tuş kombinasyonu ile durdurup, tekrar başlatabiliriz. Bu bize kolaylık sağlayacak.
5. Sahne bitiminde oluşturduğumuz sınırlı sayıda satırın sekronunu yapacağız. 3. maddede yaptığımız işlemle satırların önümüze çıkmasını engellemiştik. Bize düşen yazdığımız satırların ilk kelimesini duyduğumuzda ALT+C, son kelimesi bittiğinde de ALT+V tuş kombinasyonunu kullanmak. Burada sonraki satırın ilk kelimesini kaçırmamak için ALT+V’yi tam son kelime bittiğinde yapmak önemli. ALT+V yapar yapmaz bir alt satıra geçmiş oluyoruz zaten. Görünme süresini sonradan kısa bir yolla halledeceğiz.
6. ALT+C yaparken hepimizin muhakkak bir tepki süresi oluyor. Sahne sonuna geldikten sonra hazırladığımız satırları seçip (Bunu kısa olarak hazırladığınız ilk satırı tıklayıp eliniz SHIFT tuşundayken hazırladığınız son satıra tıklayarak yapabilirsiniz) bu tepki süresinin verdiği gecikmeyi düzeltmek için CTRL+SHIFT+N’ye 2 kez basıyoruz. Tepki sürem 200 milisaniye olduğu için 2 kere bastım.
7. Şimdi satırların kılı kılına ayarladığımız görünme sürelerini hızlıca artıracağız. Yine son hazırladığımız satırlar seçili olacak şekilde Düzenle / Zamanlama / Zaman genişletici-daraltıcı (CTRL+SHIFT+Y) deyip satırların ekranda 800 milisaniye fazladan görünmesi yeterli olur diye düşündüğümden saniye kısmını 00,800 şeklinde ayarlıyoruz. İsterseniz siz azaltabilir veya artırabilirsiniz. Sadece Üst üste binmeyi engelle seçeni tiklenmiş ve Seçili altyazılar için seçeneği seçilmiş olacak şekilde Uygula diyoruz.
8. Artık izleyip bir taraftan da ince ayarları yapabiliriz. Video oynarken satırları teker teker çift tıklayıp satır sekronunun başlangıcı doğru mu diye hızlıca bakabiliriz mesela. Sol altta hemen Göster ve Gizle kutularından yararlanılabilinir.