x264 Codec videoların DXVA ile ekran kartına çözdürülmesi

Sistemi donanımsal hızlandırmaya müsait, ekran kartı uyumlu arkadaşlar, bu başlıkta anlatılanları uygulayarak x264 mkv dosyaları, işlemci gücünü ekran kartı işlemcisine (Gpu) vererek daha az işlemci kullanımı ve dolayısıyla daha yüksek performansla kullanabilirler. Bunun bulabildiğimiz şimdilik en hızlı ve kısa yolu aşağıdaki şekilde, 3 adımda anlatmaya çalışalım:
1. Adım / Ekran Kartım Destekliyor mu ?:
Ati HD serisi ve sınırlı olarak bu modele yakın önceki modelleri NVida 8800 serisi ve üzeri (bildiğim kadarıyla) dxva destekleyen ekran kartları. Ama tam emin olmak için şu linkten indireceğiniz DXVA Checker isimli minik programcık ile test edebilirsiniz kartınızı, kafa karışıklığı olursa ekran görünütüsünü yollarsınız sonuçların biz buradan falınıza bakmaya çalışırız smile.gif

2. Adım / Codec Pack ve Ayarları:

Şu adresten Pure Codec isimli codec paketi çekilir, sisteme kurulu tüm codecler/packler dikkatle temizlenerek kurulumu standart ayarlarda yapılır. Kurulumdan sonra ayarlarını yaparken “6.0 is not a valid pointing value” hatası alırsınız codec packin ayar ekranına her girmeye çalışmanızda. Tamam diyip devam ettiğinizde ayar ekranı görüntülenir ve ayarlarınızı bir seferliğine düzgün yaparsanız dosyalarınızı bu ayarlarla oynatabilirsiniz. Ayar ekranında seçenekleri aşağıdaki gibi yapıyoruz:
forum resmi
Daha sonra bu ekrana dönmek ihtiyacı hissettiğiniz durumlarda her seferinde aynı hatayı alabilirsiniz ama ekrana ilk girişte yeniden ayar yapmadan Apply butonunu tıklarsanız eski ayarlarınız direkt geri gelir. Sadece renderer kısmını yeniden seçmeniz gerekebilir.

Bahsedilen açılış hatası şöyle:
forum resmi
Tamam diyip geçmek yukarda vurguladığım gibi yeterli. Codec Pack’in ayarlarını yaptık. Ama bir kaç detay var:

Vista Kullanıcıları: Eğer dosyaları altyazılarla birlikte izleyecekseniz resimden farklı olarak Video Renderer ayarlarında EVR Vista/Net3 yerine, EVR Custom seçmeniz gerekli.
XP Kullanıcıları: Eğer Xp kulllanıyorsanız, xp için de bu defa aynı ekranda video renderer olarak VMR9 Renderless mode’u seçmeniz gerekiyor. Evr sadece vista için gelen bir özellik.

3. Adım / Playerlar ve Ayarları:
Başlıkta genellikle sadece KMP ve Media Player (Home Cinema vesiyonu) ile deneme yaptık. Pure Codec Pack’i kurduğunuzda zaten her iki player da kuruluyor sisteminize. Ayarlarına bakalım:

KMP Ayarları: Kmp’de belirli bölümlere gerekli ayarları yapmamız lazım, aksi takdirde player’ın dahili rendererı ve filterları dxva’nın devreye girmesini engelliyor.

Video Processing Bölümü:
Burada iki tab’ımız var. 1. Tab’da, yani General bölümünde ayarlar şu şekilde:
forum resmi
Böylece KMP’nin video transform filter’ını devreden çıkarıyoruz ki dxva’nın aktif hale gelmesini engellemesin. Yine Video Proccessing bölümünde 2. tab’ımız Renderer. Onun ayarları da aşağıdaki gibi:
forum resmi
Tıpkı codec packin ayarlarında yaptığımız gibi bu bölümde de Vista kullanıcıları ayarları böyle bırakırken, xp kullanıcılarının Enhanced Video Renderer (C/A) yerine aynı yerden VMR 9 Renderless‘ı seçmeleri gerekiyor.

Decoder Usage Bölümü:
Bu bölümde ayarlar hem Vista hem xp kullanıcıları için aynı:
forum resmi
Kmp’nin decoderlarını da devreden çıkarıyoruz bunu yaparak. Bir not: bazı sistemlerde Only use if it fails to play with system default ekrandaki gibi seçiliyken ses sorunları olabiliyor, bu veya benzeri bir sorun yaşarsanız Always Use seçeneğini kullanın, dxva kullanımına bir engel teşkil etmiyor. Bu kadar değil ama, Decoder Usage bölümünün alt bölümlerinden de bir kaç müdahale yapmamız gerekiyor yine de bunlar Internal Video Filter ve External Video Filter bölümleri:

İnternal / External Video Filter Bölümleri:
Aslında herhangi bir görüntüye gerek yok bu kısımlar için ama her ihtimale karşı tam oalrak neresi olduğunu bulamayan biri çıkar diye bu iki bölümün ayarlarını da aşağıdaki gibi yapıyoruz:

İnternal Vieo Filter:
forum resmi

External Video Filter:
forum resmi
Bu bölümlerdeki ayarlar genellikle ne varsa devre dışı bırakmaktan ve sistem varsayılanına atamaktan ibaret. Her işlemin temelinde aslında KMP’nin mümkün mertebe dosya oynatımına kendi kod çözücüleri vs ile karışmamasını sağlamaya çalışmaktan fazla bir şey yapmıyoruz.

Filter Control / Splitter Bölümü:
forum resmi
Aradığımız bu yer Filter Control bölümünün altında Splitter alt bölümünde. Görüntüsü de böyle; yine bütün ayarları kmp’den alıp sistemin kendisine verdik. Tüm bu ayarlardan sonra KMp ile altyazılı olarak ve dxva devreye girmiş vaziyette video izleyebiliyoruz. Dxva’nın Devreye alınıp alınmadığını anlamak için video oynatımı esnasında TAB tuşuna basarsanız klavyeden ekranda dosya bilgileri görünür ve dxva devredeyse bu bilgilerin arasında yazar. Elimden geldiğince küçülttüm post içinde gösterebilmek için: Buyrun bu da ekran bilgilerinin video oynatımı sırasında görünümü:

forum resmi

M-Mcfly arkadaşımızın bu ripini bu başlık içerisinde bir yerde kullanmazsam çatlardım oleyo2.gif Sarı kare içerisine aldığım alanlarda işlemci kullanımının düşüklüğünü ve dxva’nın devrede olduğunu görebilirisiniz. Benim sistemim bir çöplüğe döndüğünden bir çok yönden bundan da daha iyi bir performans almanız olası. Mesela lux_aeterna her seferinde dudakuçuklatan sonuçlar alabiliyor ve beni burada tabiri caizse, çatlatıyor tongue.gif

Media Player Classic (Home Cinema) Ayarları: Burada da yapmanız gereken farklı bir şey yok bu playerı tercih edecekseniz. Paket içinde var olduğunu tekrar hatırlatalım. Yine birincil amacımız, playerın kendi dahili çözücülerinin işimize burnunu sokmasına izin vermemek. M-Mcfly arkadaşımızın son yolladığı ekran görüntüsünde yaptığını yapıp dahili çözücüleri devreden çıkarıyoruz önce:
forum resmi
Seçili olan herşeyi yukarıdaki gibi kaldırdıktan sonra, Output bölümğne geçip MPC’nin aşağıdaki alandan Vista için EVR Custom Pres. seçeneğini, eğer çalıştıramıyorsak, VMR9 renderless’ı seçiyoruz. XP için de zaten VMR9 renderless tercih etmekten başka şansımız yok.
forum resmi

İşlemcisini seven herkese kolay gelsin.

Alıntı : Divxplanet | kullanıcı : speedspasm