Ses var Görüntü Yok


Videoları Gom Player’la açtığınızda ses geliyor ancak görüntü gelmiyorsa bu codec probleminin olduğuna işarettir. Örneğin açtığınız dosya mkv veya mp4 uzantılı görüntü dosyasıdır. Bu dosya türleri ancak kodek yüklenmesiyle açılabilir.

Codec nedir ?

Codec dediğimiz şey, sıkıştırmak ve sıkıştırılanı açmak anlamlarında olan Compressor ve Decompressor kelimelerinden türemiştir. Divx denilen avi formatlarına denir kısacası ve aslında bir sıkıştırma türüdür.

Bilgisayarınıza bir codec paketi yüklediğinizde bilgisayarınız ilgili olduğu bu codecler aracılığıyla oynatıcı vasıtasıyla size görüntüyü verir.

Yapılması gereken işlem nedir ?

Yapılması gereken işlem bir codec paketi indirip kurmanızdır. Bu konuda en iyisi K-lite codec paketidir. Dünyada en çok kullanılan paket budur. Sitemizde ücretsiz ve en güncel versiyonunu buradan bulabilir indirip kurabilirsiniz.


4 Yorum Var

  1. Atilla tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde yazılmış :

    dediğiniz problem bende vardı. hatta zamanla oluşmaya başladı. en sonunda çoğu wmv uzantılı videolarda ve hatta daha önce sorunsuz izlediğim videolarda bile aynı problem ile karşılaşında dediğiniz gibi k-lite codec yazılımını güncelledim. Fakat problem devam ediyor.

  2. KaMeKiTo tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde yazılmış :

    ATİLLA arkadaşımız gibi bende de aynı sorun devam ediyor

  3. Can tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde yazılmış :
  4. ee tarafından 22 Nisan 2010 tarihinde yazılmış :

    hiç bi işe yaramadı