Kurulum Sonrası Ayarlar

Kurulum Sonrası Ayarlar

GOM Player’ı sorunsuz bir şekilde bilgisayarınıza kurduktan sonra, ilk defa çalıştırdığınızda Yapılandırma Sihirbazı karşınıza gelecektir. Bu sihirbaz sayesinde ses sisteminizin özellikleri, bilgisayarınızın performansı gibi GOM Player’ın çalışmasını etkileyen unsurların özellikleri size sorulur; ilgili seçenekleri bilgisayarınıza uygun olarak seçtiğiniz taktirde, GOM Player’ın sisteminize en uygun biçimde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi Yapılandırma Sihirbazı’nı tamamladıktan sonra en uygun ve iyi performansta video dosyalarınızı sorunsuzca açabilmeniz için bazı küçük ayarlamaları da eklemek istiyoruz:

1- Ekstra Filtreleri İnternetten Bulabilmesi

GOM Player’ın “Ayarlar (F5)” menüsünde “Filtreler” menüsünde Source Filter sekmesindeki Select source filter for ASF ve Mpeg Transport Stream yerlerinde şu özelliği seçili olmasına dikkat edelim: “Play using GOM Player’s internal source filter (Recommended)“.

Bu seçeneği aktif etmemizle GOM Player, açmak istediğiniz bir videonun kaynak filtresini bilgisayarınızda bulamadığında, hemen GOMLab’tan istekte bulunarak, internet bağlantınız aracılığıyla ilgili kaynak filtresini sizin izninizi isteyerek indirecek ve öncesinde açamadığınız videoyu ve aynı özellikleri taşıyan başka video dosyalarını bundan sonra açabilmenizi sağlayacaktır.

2- CoreAAC DirectShow Filter ve MPEG-2 Codec (libmpeg2/mad)’ in Kurulumu

CoreAAC DirectShow Filter – İNDİR

Özellikle AAC formatlı videoların başta sesinin gelmediğini, sadece görüntüsünün olduğunu görürsünüz. Bu küçük program sayesinde bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

MPEG-2 Codec – İNDİR

Aynı şekilde MPEG-2 codec filtresine sahip olan videoları oynatamayabilirsiniz. Bunu da çözmenin yolu yine buradaki ilgili programı kurmanızdan geçiyor.

Bu araçların da kurulumlarını tamamladığınızda artık tüm video formatlarını sorunsuz bir biçimde açabilirsiniz.

İyi seyirler
GOM Player Türkiye