GOMPlayer


GOMPlayer, 2002 yılında başlatılan, Güney Kore menşeili, GREETECH CORPARATION firması tarafından yazılmış, Windows işletim sistemi üzerinde çalışan windows medya player alternatifi bir ücretsiz yazılımdır. GOM Player sayesinde görüntülemek istediğiniz video dosyasını, herhangi bir çözücü (codec) olmadan oynatabilirsiniz. Çözücü gereksinimlerini genelde internet üzerindeki codec bankasından alır böylece kullanıcı videoya uygun codec aramayla  uğraşmaz. Ayrıca kolay ve güzel bir arayüzü olduğundan 2006 senesi sonrası da Türkiye’de bilinirliği artmış ve halen yaygın kullanılan bir video oynatıcıdır.

İngilizce, Korece, Japonca ve İspanyolca dil desteği mevcuttur. Ayrıca Türkçe, Rusça ve Almanya dil yama paketleri de vardır.

GOMPLAYER’IN SON VERSİYONUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

GOMPLAYER KULLANIMI İLGİLİ YASAL KURALLAR

1 ) GOMPlayer normal kullanıcılar için geliştirilmiş ücretsiz bir üründür. Ev, iş, okul , ya da herhangi bir kişisel , kar amacı gütmeyen , ticari olmayan kapasitesinde halka açık bir yerde serbestçe kullanılabilir. Gretech izni olmadan ticari amaçlar için Yazılımını Kullanma yasaktır .
2 )Kullanıldığı bölgenin fikri mülkiyet yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yazılımı kullanmanız gerekir .

 

OTOMATİK GÜNCELLEME
GOMPlayer kullananlar otomatik sürüm yükseltme , hata düzeltmeleri , yamalar , performans yükseltmeleri ve diğer bu tür güncellemeleri indirmek için bir güncelleme sunucusuna erişebilirler . Bu yazılımı yükleyerek Kullanıcı, Yazılımın bu güncellemeleri otomatik olarak almasına izin vermiş olur . Ayrıca, daha önce mevcut olan bazı özellikleri ve işlevleri güncellemeden sonra kullanılmaz hale olasıdır .

 

CODEC BULUCU
GOMPlayer kullananlar, otomatik güncellemede olduğu gibi, açmak istediği video dosyasına uygun bir codec i GOM Player aracılığıyla internet sunucusundan ister ve kullanır. Bu bağlantıyı da GOM Player’ı yüklerken kabul etmiş olur.