Gom Player Kullanımının Püf Noktaları


Arkadaşlar bildiğiniz gibi Gom Player da diğer Windows altında çalışan programlar gibi bilgisayarınızın donanımsal performansına eşdeğer biçimde çalışır. Yani özellikleri iyi bir bilgisayarınız varsa videoları izlerken daha kaliteli görüntü alır, daha hızlı filmleri sardırırsınız. Eğer işlemciniz veya raminiz zayıf yapıdaysa bu sizin için biraz daha uzun sürer bazen de çok sıkıcı bir hal alır.

Performans yapısına göre Gom Player kullanıcıya kurulum yapılırken 2 seçenek sunar :

-Düşük performanslı PC ler için
-Yüksek kaliteli verim almak isteyenler için

Eğer düşük performanslı bir PC niz varsa ( bunun kastı günümüz olarak düşünürsek Pentium 4 3.00 Ghz işlemciden ve AMD Athlon 64 3000 2.0 Ghz den düşük bir işlemci)
sizin yüksek kaliteli olan seçeneği seçmeniz halinde piksel boyutu küçük olan bir videoyu oynattığınızda belki herhangi bir fark göremeyebilirsiniz.


Fakat 720p kalitesinde bir HD video oynattığınızda bu kalitenin size anti performans olarak döndüğünü göreceksiniz.
Bu nedenle biz GOM Kullanıcılarına yüklemelerini yaparken PC performanslarına göre kendilerine uygun seçeneği seçmeleri taraftarıyız.

Bunu biraz daha teknik olarak açıklamaya çalışalım.

Overlay Mixer ve VMRD9 (Directx 9) video out çıkışları bilgisayarınızda siz bir video açtığınızda bu çıkışlar üzerinden video size sunulur.
Siz düşük performans ayarını seçtiğinizde Overlay Mixer devreye girer ve videolar bu kanal üzerinden gösterilir.
Siz yüksek performansı seçtiğinizde ise VMRD9 kanalı devreye girer. Daha kaliteli bir görünüm sağlarsınız fakat performansdan ödün vermiş olursunuz.