For Better Quality Sound


While watching movies on Gom Player, you need to make some adjustments for Better Quality Sound. You can make these settings as follows:

  • While Gom Player is open, press F5 to enter the settings. From here, click on the Audio tab. Here, select your own sound card in System default settings.
  • Also, according to the power of your speaker and its treble-bass (thin-thick) performance, activate the equalizer from the lower part and make the necessary adjustment (leftmost part bass – rightmost part treble).
  • Finally, activate the Normalizer setting. After your settings here are finished, proceed to the AC3 setting section. Here, activate the AC3 Setting option and specify the structure of your speaker (for example: 4 channel speaker 2+2). You have made the necessary settings.
  • In addition, if you wish, you can activate the sound effect type you want from the Sound Effect section.


5 Comments on “For Better Quality Sound

  1. ayrıca dfx audio enhancer for media playeride kullanmanızı tavsiye ederim sesin kalitesi gerçekten farkedilir derecede artıyo

  2. Filmiz izlerken daha çok ses çıkması için normalleştiri etkinleştiriyorum ama bu seferde ses gidiyor hemen.Eq açık durumda. Laptop ve vistada kullanıyorum.

  3. zafer kardeş sen dfx ile sesin kaliteli olduğunu söylüyorsun. srs audio sandbox programını kullandın mı. bi bak bakalım arada ne kadar fark var

  4. Bugüne kadar sayısız media player kullandım; ancak GOM Player kadar başarılı ve stabil bir oynatıcı görmedim. Sunduğu sayısız seçenek ile kullanıcıya en güzel ses ve görüntü deneyimini sunuyor. Teşekkürler.