Find Codec – Kodek bulma penceresi


GOM Media Player gibi programlar, görüntü / ses dosyalarında saklanan verileri oynatabilmeleri için “codec” adı verilen bazı yazılım araçlarına ihtiyaç duyar. GOM Player’ın bünyesinde en önemli video codeclerin hepsi var, bu yüzden çoğu durumda bir video dosyasını izlemek için ekstra bir şey yüklemeniz gerekmez.

Find codec  kodek bulma penceresi
Find codec – kodek bulma penceresi

Ancak, bu durumun dışında, GOM Player’da codec i bulunmayan bir video dosyasını oynatmak istediğinizde GOM Player’da yukarıdaki pencereyi görürsünüz. ( Cannot play the media file. )

Find Codec e tıklayarak, açmak istediğiniz videonun veya başka bir tür medya dosyasının codec ini GOM İnternet Ağı’ndan arayacak ve bulursa otomatik olarak bu küçük yazılım eklentisini (codec) kuracaktır. Böylece görüntülemek istediğiniz videoyu GOM Player’da izleyebileceksiniz.


Codec Bulma Penceresinin avantajları nelerdir?

GOM Media Player’ın Codec Bulucu videonuz için gerekli codec bileşeni eksik olduğunu size bilgi verecektir, ve sonra bir çözüm bulma konusunda size destek olacaktır.

Codec araması yapmadan, uzun uğraş vermek yerine kolayca GOM Player sizin için uygun kodekleri indirip kuracaktır. Fazladan birşey yapmanıza gerek kalmaz.