Enhancer ile Ses Seviyesini Yükseltin

Makale : Bildirgec.org / TheChatlaq

Winamp(2x)DSP Plugin özelliğini bilmeyeniniz yoktur. Daha önce birkaç konuda da ele alınmış olan eklentilerden bazıları gerçekten müzik ve ses kalitesini inanılmaz derecede etkileyebiliyor. Bu eklentileri kullanabileceğiniz programlar sadece Winamp’la sınırlı değil. çoğumuzun bilgisayarında yer alan popüler media oynatıcılarında da kullanılabiliyor. Benim gibi dizüstü bilgisayar kullanıcısı iseniz ve harici bir hoparlör olmadan özellikle video izlerken ses azlığından yakınıyorsanız bu eklentiler bu sıkıntınızı giderebilir. Yakından bakalım;
Çoğumuzun bilgisayarında en az birinin olduğunu tahmin ettiğim:
BS Player,KM Player,Gom Player programlarında bu eklentileri kullanabilirsiniz.
Benim örnek olması açısından tavsiye edeceğim ve nasıl yapıldığını göstereceğim eklenti Enhancer. Önce söz konusu programlarda nasıl kullanılacağını göstermek istiyorum.

 • Gom Player
  Gom Player
  Gom Player

  Gom Player’ı açtıktan sonra sağ tuş yapıp Preferences>Audio>Plugin yolunu takip edin. Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsüne geldiğinizde Browse‘ tıklayarak eklentinin bulunduğu dizini seçin. Eğer herhangi bir değişiklik yapmadıysanız bu eklentiler kendini C:Program FilesWinampPlugins şeklinde kuracaklardır. Eğer yolu doğru seçtiyseniz Enhancer v.017(dsp_enh.dll) gözükecektir. Eklentiyi başarıyla aktif etmiş bulunduk. Arzu ederseniz aşağıda açıklayacağım gibi eklentiyi yapılandırabilirsiniz. Gom Player için yapmamız gerekenler bu kadar.

 • BS Player
  BS Player
  BS Player

  BS Player’ı açtıktan sonra sağ tuş yapıp sırasıyla Seçenekler>Tercihler>Ses>Winamp 2 DSP Eklentileri yolunu takip edin. Açılan pencerede yukarı da görüldüğü üzere Winamp eklenti dizini yazan yere tıklayarak eklentinin kurulu olduğu yeri seçin. Ekran görüntüsünde 1 ile gösterilmiş alandaki seçenekleri işaretlemeyi unutmayın.

 • Son olarak gelelim eklentinin yapılandırılmasına. Çok karmaşık olmamasına rağmen ben kendi tecrübeme binaen birkaç birşey eklemek istiyorum bu konuda.
  Enhancer Yapılandırma
  Enhancer Yapılandırma
 1. 1 ile işaretli alanda olmasını istediğiniz en yüksek ses seviyesini seçebilirsiniz. Bu eklentinin sese ne kadar müdahale edeceğiyle ilgilidir. Kullandığınız programın ses seviyesi değil.
 2. 2 ve 3 ile işaretli kısımların seçili olduğundan emin olun.
 3. 4 ile seçili kısımda da önceden ayarlanmış seçenekleri kullanabilirsiniz.
 4. Her Winamp 2 dsp eklentisinin çalışacağı garanti değildir. Bazıları uyumsuz olup çalışmayabilir.
 5. Birbiriyle uyumlu olduğu sürece birden fazla eklentiyi aynı anda kullanabilirsiniz.
 6. 1. Madde bahsettiğim şekilde ses seviyesinin en yükseğe çıkarılması durumunda hoparlörünüzde cızırtı veya ses çatlaması oluyorsa seviyeyi aşağı çekmeyi deneyin.
 7. Yeni nesil dobly digital veya benzeri sertifikalara sahip olan hoparlörlerde ,sadece bu eklenti açısından olabilir, eklentinin etkisi o kadar yüksek bir seviyede değil.
 8. Eğer windows vista kullanıyorsanız ufak bir hatırlatma; Eklentiyi kurmaya çalışırken sağ tuş yaparak yönetici olarak çalıştırın. Diğer türlü hata verecektir.
 9. Yine vista kullananlar için bir hatırlatma eklentinin aero desteği yoktur. Programı çalıştırdığınızda aero kullanıyorsanız aero geçici olarak kapanacaktır. Aero özelliği olan farklı eklentiler bakabilirsiniz.
 10. Eklentilerin çalışabilmesi için Winamp’ın kurulu olması gerekmemektedir. O yüzden eklentileri farklı bir dizine de kurabilirsiniz.

KM Player kullanıyorsanız aynı şekilde ayarlardan eklentileri kullanabilirsiniz. Enhancer eklentisini burdan indirebilir veya daha farklı eklentilere gözatmak için buraya bakabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Bildirgec.org dan alıntı bir yazıdır… Gomplayer.org tanıtım amaçlı olarak yayımlamaktadır.

1 Comment on “Enhancer ile Ses Seviyesini Yükseltin