Codec ne işe yarar?

Arkadaşımız Savaş, K-Lite Codec, Vista Codec, FLV Codec, RMVB Codec gibi codeclerin ne için yüklendiği, tam olarak ne işe yaradıkları hakkında bizden bilgi almak istemiş.

Codec ne işe yarar?

Öncelikle bu codeclerin amacı, bilgisayarınızda video seyrederken daha iyi görüntü elde edebilmenizi sağlar. Bu paketler sayesinde bilgisayarınızda açamadığınız video formatı kalmaz.

Gomplayer, codec konusunda sizden herhangi bir talepte bulunmaz çünkü gomplayer, bilgisayarda izlediğiniz bir videoyu açması için gerekli olan codec’i bilgisayarınızda bulamazsa hemen kendi kendine internetten indirir ve görüntüyü en yüksek kaliteye taşır.

Şimdi sitemizde bulunan bazı codec paketlerinin ne işe yaradığı hakkında biraz bilgi verelim :

K-lite Codec, Windows XP kullanıcıları tarafından tercih edilen ve birçok video formatını açması için içinde birçok codec bulunduran, en çok kullanılan codec paketidir.

Vista Codec, Windows Vista işletim sisteminde K-lite Codec paketi düzgün çalışamayabiliyor. İşte bu konuda Vista Codec devreye giriyor. Daha iyi görüntü elde etmenizi sağlıyor. (K-lite codec ile vista codec aynı anda kurulu olması performans açısından iyi olmayabilir, işletim sisteminize göre birini seçip, indirip kurunuz)

FLV Codec, eğer bilgisyarınızda .FLV uzantılı dosyaları açamıyorsanız bu küçük paket sayesinde .flv leri izlemekte hiç sorun yaşamayacaksınız.

RMVB Codec, Real Player’e ait olan ve sadece Real Player kurulduğunda bu uzantıların açıldığı dosya formatıdır. Ancak bu küçük paket sayesinde .rmvb uzantılı dosyalarınızı açabilmek için Real Player kurmanıza gerek kalmayacak.

1 Comment on “Codec ne işe yarar?

  1. şey benim normal modda ses var görüntü yok tv modunda görüntü var ses yom ve durmadan codec istiyor vista codeci indirdim ve kurdum ama yine olmadı sizce ne yapmalıyım?