Altyazı Türkçe Harf Sorunu


Merhabalar, bu yazıda sizlere Windows’u Türkçe olarak kullanmayan arkadaşların Gom Player veya diğer video programlarında altyazılarının Türkçe karakter sorununa çözüm getireceğiz.

Öncelikle bu problem genelde Windows’unu Türkçe haricinde farklı bir dilde kullanan kullanıcıların yaşadığını söylemeliyiz. Problem şundan kaynaklanır : Gom Player altyazıları size gösterirken belli bir karakter set kullanır ve bunu Windows tabanından alır. Eğer karakter set Türkçe yapıda değilse altyazılarda “ü ğ ı ç ö İ” gibi karakterler görüntülenmez onların yerine kutu işaretleri soru şaretleri vs çıkabilir…

Altyazı Türkçe Harf Sorunu şu şekilde çözülür:

BURADAN İNDİRECEĞİNİZ ZIP DOSYASI‘nda 4 adet font dosyası mevcuttur. Bunları bilgisayarınızda masaüstüne çıkarın. Daha sonra “C:/Windows/Fonts” klasörü içine taşıyın.

Gom Player’ı açın ve üzerindeyken “Preferences (ayarlar)” a tıklayın. Burada “subtitle (altyazı)” ayar sekmesine tıklayın. Font kısmında “Arial Tur for Sebit” altyazısını seçin. Ayarları kapatın.

Bundan böyle böyle bir sorun yaşamayacaksınız 🙂


16 Comments on “Altyazı Türkçe Harf Sorunu

 1. İngilizce Vista da denenmiştir.Versiyon update i sonrası oluşan Türkçe karakter sorununu gideriyor.

 2. allah senden razı olsun aga oldum oldum dırıldım aq her yere bktım snn sayende oldu be oley rhatlıkla izleyebiliom.. xD

 3. Selam Arkadaşlar,

  Aynı sorun bende vardı. Windows Vista ingilizce sürümü için türkçe karakterler sorununun çözümü aşağıdaki gibidir (font yüklemeye gerek yok):
  Start -> Control Panel -> Regional Settings’te
  Administrative Sekmesinde “Change System Locale:”a tıkladıktan sonra “Turkish (Turkey)”i seçin. İşletim sistemi sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir.
  İyi seyirler… 😉
  (font yüklemeye gerek yoktur. – Vistanın içindeki TT (True Type) fontların çoğu türkçeyi zaten destekler – ben en az 30 tanesini denedim – arial buna dahil tabii ki… :))

 4. Su anda kullandigim urununuz son surum.. Kullandigim laptop guvenlikten oturu Windows XP.. Soylediklerinizi yaptim Ancak halen turkce harflerde sorun var…

 5. teşekkür ederim. faydalı oldu ve canımı çok sıkan bir problemden kurtardınız.

 6. Çoooooooooooooookkk teşekkür ederiz.. Büyük sıkıntıdan kurtardınız bizi eyvALLAH

 7. selamlar yaptığınız dosyayı şu ana kadar herhangibir sıkıntı yaşamadan kullandım ;
  yalnız bugün eski bir animemi izlerken ç,ö harfleri çıkarken ğ,ı,ş
  harflerinin çıkmadığını gördüm
  dosyayı uzun süredir sorunsuz kullanıyorum ama bugün bir problemle karşılarştım, eski bir animemi izlerken gördüm, win 7 kullanıcıyım sizce sorun ne olabilir saygılar.,dosyayı tekrar inidirim preferences kısmından yine değiştirdim ama düzelmedi belki altyazı dosyasıyla alakaldır ama net birşey söyleyemiyorum

  gereğini arz ederim (:

 8. yhaa çok teşekkürler.. elinize saglık.. emekleriniz boşa gitmiyor bunu bilin yeter.. cok cok sagolun.. güzel calısmalarınızı takip ediyoruz buyuk bir heyecanla…

 9. çok ama çok teşekkürler windows 7 de denedim ve sorunsuz çalıştı

 10. Adamım süpersin. Çözdün sorunumu 5 tane farklı media player indrimişitm . ( km player vlc player windows media palyer 11 windows classic bs player ve daha bisürü…) hiç biri çare olmamıştı. Hakedene Teşekkürler …

 11. Selamlar ,
  Başlığı görünce kendi sorunumu da iletmek istedim.Bende altyazıl indiriyorum ama karakterler çince ye benziyor.Misal ÍXÑs¦eàók ËCèî¶ãp±6ª’úÍRTÜ5uÆ\ÇL’&ç 2xÒ=¼±R¬„e8Ž!!
  Yukarıda font ile alakalı yapılması gerekeni yaptım ama fark yok.Gerçi benim indirdiğim altyazı indiğin de böyle iniyor,Gom a sürükleyince değil yani.Sizce sorun nerede ?

 12. bende yaşıyorum şuan bu sorunu.
  fontları indirecektim ama verdiğiniz link çalışmıyor. bir kontrol eder misiniz?

 13. merhabalar,
  win7 ultimate 64 bit kullanıyorum, önce windows update ten türkçe dil paketi indirdim, daha sonra dili türkçeye çevirdim. bu sorunla karşılaştım. sonradan bende dediğiniz gibi uyguladım ama olmadı, eksik yaptığım bişeymi var acaba ?